Pražská energetika zahájila obří projekt výstavby sítě dobíječek pro elektromobily. Do dvou let postaví v Praze nabíjecí stanice za více než 200 milionů korun.

Takzvanou „PRE Metropolitní síť“ má v Praze tvořit celkem 441 nabíjecích stanic. Ministerstvo dopravy přispěje dotací na jejich stavbu více než stovku milionů.

V první etapě Pražská energetika (PRE) už začala instalovat celkem 112 nabíječek na vlastní trafostanice. Mají být hotové do konce příštího roku. Celkové náklady přesáhnou 48 milionů korun. Z toho celkem 23 milionů dostane PRE od ministerstva.

Nyní finalizuje příprava druhé etapy, v níž chce firma do konce roku 2022 namontovat 329 nabíječek na stožáry veřejného osvětlení, zdi budov nebo do samostatných stojanů.

„Druhá etapa má proti té první trojnásobný rozsah,“ říká Vojtěch Fried, šéf odboru PREmobilita & Smart City. Z plánovaných zhruba 150 milionů korun má podle něj dotace pokrýt 60 procent, tedy kolem 90 milionů.

PRE podle Frieda počítá s tím, že k osazení nabíječkami použije celkem 82 připravených sloupů veřejného osvětlení, které pro hlavní město modernizuje jeho dceřiná firma PREdistribuce.

Prvních 12 pouličních svítilen vybaví PRE nabíječkami na Vinohradech. Právě tady společnost PREdistribuce s modernizací veřejného osvětlení začala. Přivádí k lampám nové kabely a rozvody pro optická vlákna. Nové svítilny označované jako „EV-ready“ (připravené pro elektromobilitu) lze pak osazovat takzvanými smart technologiemi – včetně nabíječek.

PRE bude na dodávku nabíječek vypisovat veřejná výběrová řízení. Na peníze z více než stomilionové dotace si tak může sáhnout řada firem, které buď vyvíjejí vlastní nabíjecí stanice, nebo prodávají cizí produkty.

Comments are closed.