Od ledna 2020 bez dálniční známky

Majitelé elektromobilů, hybridů a případně i vodíkových vozidel už si nemusejí pořizovat dálniční známku. Od ledna 2020 mají totiž české dálnice zadarmo. U hybridů nesmí ale hodnota emisí CO2 překročit 50 gramů na kilometr. Po zvýhodněném parkování, nejen v Praze na parkovacích zónách, jde tak o další výhodu pro elektromobily a další alternativní paliva.

Zpoplatnění nepodléhá užití pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem používajícím jako palivo elektrickou energii nebo vodík, a to buď výlučně, nebo v kombinaci s jiným palivem, je-li hodnota emisí CO2 v kombinovaném provozu nejvýše 50 g/km.

Dálniční známky na rok 2020 začaly platit už od 1. prosince. Výjimka pro majitelé elektromobilů a plug-in hybridů ale začne platit až za měsíc. ”V souvislosti s touto novinkou je potřeba upozornit, že účinnost opatření je až od 1. ledna 2020. Řada řidičů je zvyklá, že dálniční známka platí 14 měsíců včetně prolongací v prosinci předchozího a ledna následujícího roku. V tomto případě tomu tak není a uvedených vozidel se změna týká skutečně až od roku 2020,“ upozorňuje ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

Comments are closed.