Jak velkou dotaci můžete získat na elektromobily a příslušenství v roce 2019?

Podle průzkumů společností STEM/MARK by více než polovina českých řidičů chtěla pořídit elektromobil s dotací, tj. část nákladů by byla hrazena formou státní podpory.

Dotace v roce 2019 jsou vypsané pouze pro podnikatele, obce a kraje a jejich příspěvkové organizace nebo univerzity. S rozvojem elektromobility je nutný také rozvoj dobíjecích stanic. Ministerstvo dopravy se zavázalo podpořit jejich výstavbu dotacemi, aby jich do konce roku 2020 stálo 1 300.

Dotace pro firmy

Malé, střední a velké podniky mimo Prahu mohou v rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) – Nízkouhlíkové technologie požádat o dotaci na pořízení elektromobilu ať již osobního vozu nebo nákladního, čtyřkolky, minibusu, nebo i neveřejné dobíjecí stanice. V tomto roce je v plánu rozdělit 200 milionů Kč na nákup elektroaut a neveřejných dobíjecích stanic. V minulých letech byly vypsány již 3 podobné dotační výzvy, firmy čerpaly dohromady 290 milionů korun, jejich zájem převyšoval nabídku dotací, proto v letošním roce je plánovaná částka vyšší. Elektromobily využívají např. společnosti Moneta Money Bank, kurýři Rohlíku.cz nebo Dáme jídlo. Minimální výše podpory je 50 tis. Kč, maximální výše podpory 10 milionů korun, přičemž výše dotace k celkovým nákladům je (podle velikosti podniku) 55 % až 75 %.
Uzávěrka pro podání žádostí je 31. 5. 2019.

Dotace pro města a obce

Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo letos pro města a obce, kraje, pražské městské části a příspěvkové organizace a společnosti s majoritním podílem, státní příspěvkové organizace a veřejné výzkumné organizace 100 milionů korun. Výzva je určená na pořízení či pronájem elektromobilů i plug-in hybridů a hybridu či aut na plyn (CNG) a pořízení dobíjecích stanic (smart wallboxy). Minimální výše podpory je 20 tis. Kč, maximální výše 1 milion korun, přičemž výše celkové podpory činní 40 % pořizovacích nákladů.  Žádosti je nutné podat do 30. 9. 2019.

Příklad: „Například u nejvíce pořizovaných malých nákladních aut do 3,5 tuny na elektropohon je dotace nově stanovena na půl milionu korun, v případě plug-in hybridu 200 tisíc a u CNG 100 tisíc korun. Na osobní elektromobil přispíváme 250 tisíc korunami a na pořízení minibusu do 7,5 tuny dokonce až 1 milionem korun. O podporu mohou požádat ale i zájemci o malé užitkové vozy, nákladní auta do 12 tun či motocykly na alternativní pohon,“ vypočítává k výši dotací ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Typ vozidla/Podpora Maximální
CNG Elektromobil Plug-in hybrid Hybrid
M1 (osobní) 50 tis. Kč 250 tis. Kč 200 tis. Kč 50 tis. Kč
N1 (nákladní do 3,5t včetně) 100 tis. Kč 500 tis. Kč 200 tis. Kč x
L7E (malá užitková) x 200 tis. Kč x x
L6E x 100 tis. Kč x x
L1E, L2E (motorky do 45 km/h) x 20 tis. Kč x x
L3E, L4E, L5E (motorky nad 45
km/h)
x 50 tis. Kč x x
M2, M3 do 7,5t včetně
(minibus)
150 tis. Kč 1 mil. Kč x x
N2 do 12t včetně (nákladní
střední)
250 tis. Kč x x x

(x = není pdporováno)

Výše dotace na jedno vozidlo či dobíjecí stanici je až 40 % z celkových způsobilých výdajů, maximálně do výše uvedené fixní částky dle typu vozidla.

Příklad a tabulka: Zdroj Ministerstvo životního prostředí

Comments are closed.