eRallye ukázala, že i v Česku mohou jezdit elektromobily na dlouhé vzdálenosti

Cílem eRallye bylo během 1 000 km dlouhé cesty ukázat, že dnešní elektromobily Vás mohou vozit levně, tiše, spolehlivě a bez emisí díky dostatečně husté síti veřejných nabíjecích stanic. Jejím cílem nebylo vítězství nejrychlejší posádky, ale důkaz, že i v ČR se mohou díky dostatečně husté síti veřejných dobíjecích stanic elektromobily vydávat na cesty dlouhé přes tisíc kilometrů.

Kolona elektromobilů vyrážela okolo osmé ráno z Mnichova, přes poledne se zastavila v Písku a odpoledne dorazila do sídla českého Ministerstva životního prostředí. Zde se účastníci dozvěděli o novinkách ve využívání alternativních pohonů pro dopravu jak v Česku, tak Německu. Druhý den se účastníci závodu vydali z Prahy přes Brno, jízda zakončena v historickém areálu Trojhalí Karolina v Ostravě. Během jízdy poskytli patroni závodu bezplatné dobíjení.

Využívání elektrických motorů v dopravě přináší celou řadu pozitivních dopadů na životní prostředí, zejména ve městech: nulovou hlukovou zátěž, zlepšení kvality ovzduší a nulové lokální emise CO2.

V současnosti v České republice jezdí přes 2 000 vozů poháněných elektrickým proudem, které mohou využít více než 400 dobíjecích stanic. Pro rozvoj širšího využívání elektromobilů je důležité, že cena elektromobilů časem postupně klesá, zejména díky snižování ceny baterií, pásové výrobě elektromobilů anebo např. díky vstupu nových startupových firem do tohoto odvětví, dále také s větší podporou vlády a využíváním dotací. Své dotační programy na nákup nebo budování infrastruktury vypisuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo dopravy i Ministerstvo životního prostředí. To podporuje zejména nákup vozidel s nízkoemisními motory pro obce a kraje, například na pořízení elektromobilu může radnice dostat až 250 tisíc korun. V letošní výzvě, kde bylo k dispozici 100 milionů korun, požádaly obce a kraje o příspěvek na více než 250 nových elektromobilů.

Comments are closed.