Elektromobilita 2019

17. a 18. října se uskutečnil již druhý ročník konference o současnosti a budoucnosti elektromobility. Konferenci Elektromobilita 2019 pořádalo vydavatelství Economia ve spolupráci s Leef Technologies v pražském Foru Karlín.

Na konferenci vystoupilo mnoho zajímavých hostů domácích i zahraničních. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček prezentoval závazek ČR snížit emise skleníkových plynů o 40 % a plánované kroky ministerstva pro podporu firem při přechodu na elektromobilitu. Nastínil například, že 75 % peněz z EU bude vyhrazeno právě pro zelené projekty. Zajímavá je i plánovaná marketingová kampaň pokrytí pěti měst v ČR technologií 5G. Luboš Vlček, ředitel Škoda Auto Česká republika, ve své prezentaci oznámil, že značka Škoda Auto chce být do roku 2050 CO2 neutrální. Což znamená, že všechny vozy budou využívat buď elektromotor, vodíkový článek či jiné alternativní zdroje pohonu. Aktuálně vidí velký potenciál v elektrickém Citigo iV.

Prezentovány byly nové projekty dodavatelů elektřiny i velkých výrobců elektromobilů či příslušenství. S řadou nových projektů přichází i Praha, jedním z nich je převádění městského osvětlení na nabíjecí stanice. To už aktuálně probíhá a město si pochvaluje relativně nízké náklady a velký potenciál. Praha se zároveň zavázala, že sníží emise CO2 o 45 % do roku 2030 a do roku 2050 chce být CO2 neutrální. V budoucnu by standardně měla fungovat jedna nabíječka na 10 vozů. Odhaduje se, že do deseti let bude v Praze jezdit na 56 000 elektroaut.

Společnost ABB představila své řešení pro dobíjení autobusů, VW potvrdil výrobu elektrických užitkových vozů a Škoda zatím nic takového neplánuje, pouze pokud by se naskytla poptávka na trhu. U tohoto druhu aut je elektrifikace značně složitější, kvůli větším kapacitám baterií a také potřebě většího výkonu, tudíž i rychlejšího a silnějšího nabíjení

Comments are closed.